Aliexpress - Cło i VAT

Aliexpress - Cło i VAT

2021-07-16

Ciężko jest spotkać osobę, która nie słyszała nigdy terminu „Aliexpress.” Co prawda, nie znaczy to, że każdy wie i rozumie co to takiego jest. Niemniej jednak, na to słowo można napotkać się niemal codziennie w naszym otoczeniu. Aliexpress należy do jednej z najbardziej popularnych chińskich platform B2B (business-to-business), Alibaba.com, platformie e-commerce założonej w 1999 roku, znanej jako gigant chińskiego handlu internetowego. Aliexpress, jest to serwis zakupowy B2C (business-to-customer) założony w 2010 roku, cieszący się coraz większą liczbą użytkowników każdego dnia.

Co można kupić na Aliexpress?

Strona Aliexpress.com jest już dostępna w 12 językach i najprawdopodobniej oferuje każdą rzecz jaką człowiek może sobie wymarzyć, zaczynając od technologii, idąc przez produkty papiernicze, akcesoria, kosmetyki, tekstylia a kończąc na meblach i dziełach sztuki. Można tam znaleźć produkty wytwarzane przez przeróżne małe przedsiębiorstwa o bardzo niskich cenach.

Czy Aliexpress jest drogą platformą internetową?

Odpowiedź jest prosta, absolutnie nie. Wystarczy wejść tylko na chwilę na tą platformę a zostaniemy miło powitani przez niskie cyfry. Ceny, to właśnie one są głównym akumulatorem napędzającym sukces Aliexpress. Są one o wiele niższe w porównaniu do cen wielu produktów, które można znaleźć w zwykłych sklepach stacjonarnych. Również, bardzo często organizowane są promocje na prawie każdy produkt. Należy pamiętać, że aliexpress dolicza VAT i cło. Do tego wszystkiego, na głównej stronie, często wyskakują darmowe kupony do zgarnięcia przez użytkowników portalu, oferujące różnej wielkości rabaty. Ponadto, przesyłka najczęściej jest bezpłatna lub bardzo mała, co sprawia, iż zakupy są jeszcze bardziej atrakcyjne.

Przesyłki i Płatności

Aliexpress dysponuje bardzo prostą i przejrzystą zakładką płatności. Nie ma tam nic skomplikowanego, oferuje ona dokonanie zakupu za pomocą karty kredytowej lub przelewu (poprzez Przelewy24 lub PayU). Niedawno, została również wprowadzona możliwość płatności BLIK-iem co spowodowało, że zakupy stały się jeszcze szybsze i wygodniejsze. Jeśli chodzi o przesyłkę jest ona zazwyczaj darmowa i oferuje dostawę do domu kurierem, jak i również, od niedawna zamówienia z AliExpress można zamawiać do wybranego Paczkomatu InPostu. Jedynym minusem jest czas oczekiwania na paczkę. Zazwyczaj, jeśli paczka idzie z Chin, jest to okres paru miesięcy i przez zaistniała sytuacje pandemiczną potrafi się on nawet wydłużyć.

Co z jakością?

Jeśli ceny są niskie, wysyłka tania, to może się nasunąć myśl „gdzie jest haczyk?”. To sprowadza do pytania czy jakość produktów sprzedawanych na Aliexpress jest zadowalająca. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od produktu, którego znajdziemy. Niemniej jednak, większość produktów ma dość szczegółowe opinie wystawiane przez innych użytkowników platformy. Oprócz opinii tekstowych, wiele osób wstawia zdjęcia danego towaru, ukazujące wady i zalety. Warto jest więc przed zakupem wejść w zakładkę opinii, poczytać oraz popatrzeć w jaki sposób inne osoby wypowiadają się na temat nabytej rzeczy. Trzeba wspomnieć, że Aliexpress oferuje gwarancje na każdy produkt na 2 lata. Jeśli zakupiony towar jest uszkodzony czy też nie dotarł, Aliexpress oferuje wymianę lub zwrot całej kwoty.

 Aliexpress jest bardzo konwencjonalna i prosta w użyciu platforma zakupową. Trzeba jednak pamiętać, że robiąc zakupy na Aliexpress warto uważać, ponieważ skrolowanie przez niezliczoną ilość ofert jest bardzo uzależniające. W mgnieniu oka można od zwykłych długopisów, idąc przez biżuterie, przejść na przykład, na mało przydatne sprzęty technologiczne wydające się nie potrzebne a jednak przekonujące konsumenta do ich zakupu, dzięki atrakcyjnej cenie i bezpłatnej dostawie. Do 1.07.2021 Aliexpress nie doliczał cła ani VATU, jednak teraz to się zmieniło i przy zakupach na Aliexpress VAT jest doliczany.

Zobacz także ten film Youtube.

Źródło: materiał zewnętrzny