
Dlaczego Holendrzy tak dobrze mówią po angielsku?
2021-03-05Czy potrafisz dobrze mówić po angielsku? Holendrzy tak! W wynikach najnowszego testu sprawności językowej EF English Proficiency Index z, który porównywał stopień umiejętności aż 72 krajów, Holandia zajęła pierwsze miejsce!
Dlaczego tak jest? Najwidoczniej, Holendrzy słyną nie tylko z bycia najwyższymi ludźmi na świecie, ale też z ich bardzo dobrej znajomości języka angielskiego – lepszej, niż jakikolwiek kraj, w którym angielski nie jest językiem ojczystym. Według badań, od 90% do 93% Holendrów twierdzi, że potrafi sprawnie porozumieć się w tym języku. Jak im się to udaje?
- Holendrzy nie dubbingują filmów
Holendrzy już od najmłodszych lat otoczeni są językiem angielskim za pośrednictwem telewizji. Nie mają w zwyczaju dubbingować filmów czy seriali. W przeciwieństwie do takich krajów jak Hiszpania, Niemcy czy Francja, każdy program w telewizji nadawany jest w jego oryginalnym języku z napisami w języku niderlandzkim.
To oznacza, że holenderskie dzieci mają o wiele bardziej naturalne podejście do nauki i mówienia po angielsku. To stawia ich na lepszej pozycji, niż ich rówieśników w innych krajach. Mimo tego, przywiązanie do telewizora i oglądanie bez końca seriali ze Stanów może przyczynić się do przyswojenia dziwnego, amerykańskiego akcentu.
- Światowa mentalność
Ten mały kraj, na którego powierzchni jedynie 41,543 kilometrów kwadratowych żyje zaskakująca liczba siedemnastu milionów ludzi, wygrywa z o wiele większymi gospodarkami na całym świecie i zajmuje siedemnaste miejsce w rankingu PKB.
Posiadając status środowiska przyjaznemu biznesowi, Holendrzy musieli opanować angielski, by sprawnie poruszać się i konkurować na rynku światowym. Na przykład, Holenderska Kompania Wschodnioindyjska została założona w 1602 roku jako pierwsza międzynarodowa firma na świecie. Teraz w Holandii swoje europejskie siedziby mają takie międzynarodowe firmy, jak IKEA, Philips czy Unilever.
- Ogólnoświatowi odkrywcy
Wysokie wyniki w testach sprawności językowej z angielskiego są również skutkiem zwiedzania świata podczas wakacji. Holandia, kraj byłych żeglarzy, od zawsze uważana była za naród podróżników. Przykładem na to jest chociażby Abel Asman, pierwszy znany podróżnik, który w 1642 z Europy dotarł aż do dzisiejszej Tasmanii i Nowej Zelandii. Kolejnym przykładem może być marynarz Dirk Hartog, który jako pierwszy dotarł na zachodnie wybrzeże Australii. Jego imieniem uhonorowana jest nawet wyspa (Dirk Hartog Island) niedaleko wybrzeża Zatoki Rekina w Australii.
Jak widać, Holendrzy nie utracili swojego ducha podróżników – wiele studenci z tego kraju spełnia swoje marzenia o uczeniu się za granicą. Zapisują się wtedy często na kierunki językowe, kończą praktyki albo wykorzystują swój wolny rok na wolontariat. W tym samym czasie ćwiczą i doskonalą swoją znajomość angielskiego. Jak widać studiowanie za granicą ma niepodważalne zalety.
- Niderlandzki vs. angielski
Na koniec warto zaznaczyć, że Holendrzy mogą też zawdzięczać swoje umiejętności mówienia po angielsku swoim przodkom. Niderlandzki jest językiem z grupy języków germańskich pochodzących z rodziny języków indoeuropejskich, tak jak angielski. Oznacza to, że te dwa języki mają wspólne korzenie i są przez to dość podobne, co ułatwia Holendrom jego przyswojenie. Dat is goed nieuws!
Najlepszym sposobem na przekonanie się o wyjątkowej zdolności Holendrów do nauki angielskiego jest wycieczka do Holandii! Teraz w okresie pandemii koronawirusa, prawdopodobnie będzie potrzeba skorzystania z usług tłumacza przysięgłego niderlandzkiego przed wylotem do tego kraju, ale nie wahaj się. Holandia zaskoczy cię swoją różnorodnością, wielokulturowością i otwartością na zagranicznych turystów, nie tylko tych anglojęzycznych.