Fajne rzeczy z drukarki 3D

Fajne rzeczy z drukarki 3D

2021-01-12

Drukarka 3D to względnie nowy wynalazek, który zrewolucjonizował różne dziedziny nauki. Co więcej, jest to nie tylko udogodnienie w tworzeniu przedmiotów użytku codziennego, ale także kamień milowy w rozwoju medycyny. Obecnie można wytwarzać z jej pomocą protezy oraz tkanki. Znajdzie również swoje zastosowanie w uproszczonym użytku domowym.

Parę słów o drukarce 3D, czyli odrobina historii

Pierwsza współczesna drukarka 3D powstała w 2006 roku i od tamtej pory z powodzeniem podbija rynek. Sama technika drukowania przestrzennego powstała zaś w 1984 roku. Już wtedy wykorzystywano dobrodziejstwo tej metody, jednak nie było to wówczas tak zaawansowane jak obecnie.

Co można wydrukować za pomocą drukarki 3d?

Trudno wymienić wszystkie przedmioty, które mogą powstać poprzez druk przestrzenny. Mogą to być wszelkiego rodzaju gotowe produkty z tworzywa sztucznego, prototypy, tkanki, a nawet domy. Z powodzeniem drukuje się również dekoracje cukiernicze z czekolady.

Fajne rzeczy z drukarki 3D

Istnieje jednak bardziej atrakcyjne dla odbiorcy grono przedmiotów, które zostały wytworzone za pomocą drukarek 3D. Co ciekawe, w ogóle nie odbiegają one od swoich odpowiedników, które zostały wytworzone metodami tradycyjnymi.

Pomniki

Drukarki 3D pozwalają na tworzenie pomników. Jeden z nich znajduje się w Polsce, a został odsłonięty 26 czerwca 2018 roku w Bielsku-Białej. Przedstawia poetkę Kazimierę Alberti siedzącą na ławce z książką w dłoniach. Wygląd pomnika w ogóle nie odbiega od tradycyjnych odpowiedników.

Nietypowe obrazy

Coraz częściej artyści decydują się na unowocześnienie swoich dzieł. Obrazy wykonane tradycyjną metodą, czyli farbami akrylowymi bądź olejnymi, wzbogacają w elementy trójwymiarowe. Mogłoby się wydawać, że jest to jedynie walor artystyczny oraz estetyczny. Nic bardziej mylnego! Tego typu obrazy pozwalają niewidomym i niedowidzącym zapoznać się ze sztuką poprzez dotyk.

Na pomoc zwierzętom

Po znalezieniu rannego żółwia wydrukowano mu… element skorupy! Został umieszczony w wybrakowanym miejscu, dzięki czemu zwierzę stało się w pełni sprawne. Jak widać, fajne rzeczy z drukarki 3D to nie tylko przedmioty do codziennego użytku, ale także metoda wykorzystywana w medycynie oraz weterynarii.

Drukarka 3D to innowacyjne urządzenie, które z pewnością z biegiem lat stanie się niemal powszechne. Co ciekawe, istnieją także modele przeznaczone wyłącznie do użytku domowego. Z ich pomocą można wówczas stworzyć takie przedmioty jak wazony, miski, kwietniki, małe meble, naczynia czy inne elementy dekoracyjne.