Gramofon retro – z tubą czy bez?

Gramofon retro – z tubą czy bez?

2021-03-24

Gramofon z tubą to urządzenie rozpoznawane nawet przez laików w dziedzinie historii muzyki. Nic w tym dziwnego. Taki sprzęt jest niezwykle charakterystyczny, a przy tym efektowny wizualnie. Trudno pomylić go z jakimkolwiek innym urządzeniem. Nic więc dziwnego, że każdy, kto zapragnie gramofonu retro, rozpatruje możliwość zakupu egzemplarza z tubą.

Efektowny wygląd kontra jakość dźwięku

Srebrno lub złoto połyskująca albo malowana na różne kolory, a niekiedy nawet wzorzysta tuba w połączeniu z drewnianą obudową i metalowymi elementami gramofonu to urządzenie, które przyciąga wzrok w każdym pomieszczeniu. Jeśli więc zależy nam wyłącznie, lub w przeważającej mierze, na efektownym wyglądzie gramofonu, z pewnością powinniśmy kupić egzemplarz z tubą.

Pamiętajmy jednak, że sporych rozmiarów gramofon tubowy powinien być odpowiednio eksponowany, żeby w pełni móc docenić jego walory estetyczne. Kiedy z uwagi na oszczędność miejsca musimy się ograniczyć, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie gramofon biurkowy lub wręcz walizkowy, czyli przenośny. Warto mieć również na uwadze, że gramofony biurkowe zwykle odznaczają się dużo lepszymi walorami dźwiękowymi niż te najstarsze, czyli tubowe.

Współczesny stylizowany czy stary i oryginalny?

Jeśli podoba nam się gramofon retro, ale jednocześnie zależy nam na możliwości odtwarzania nie tylko starych szelaków, ale również płyt winylowych, CD, czy muzyki z USB, być może powinniśmy zdecydować się na współczesny, elektryczny gramofon stylizowany. Na rynku można znaleźć zarówno modele szafkowe, wyposażone w tubę, lub nie, czy egzemplarze biurkowe. Dobre gramofony stylizowane wykończone są starannie i do złudzenia przypominają dawne oryginały.

Ich wnętrze ukrywa jednak nowoczesną technologię. Gramofony retro często wyposażone są w Bluetooth czy złącza USB, a poza szelakami i winylami, można odtwarzać za ich pomocą także płyty CD. Nierzadko w większych gramofonach szafkowych spotyka się również subwoofery i więcej niż 2 głośniki.