Listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi

Listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi

2021-01-12

Listwa antyprzepięciowa to niemal niezbędny element w każdym domu czy większym zakładzie pracy. Ma ona za zadanie chronić sprzęty RTV, a także AGD przed nagłymi, niespodziewanymi skokami napięcia. Wyróżniamy kilka jej rodzajów. Na jaką najlepiej się zdecydować?

Do czego służy listwa antyprzepięciowa? Czy na pewno jej potrzebuję?

Wiele osób rezygnuje z zakupu oraz użytkowania listew antyprzepięciowych. To duży błąd, który może nas kosztować nie tylko sporo nerwów, ale także pieniędzy. Komputer, lodówka, pralka, telewizor… Te i wiele innych sprzętów domowych mają wysokie ceny. Nie da się ukryć, że każdemu zależy na ich jak najdłuższym, niezakłóconym użytkowaniu. Właśnie w tym celu używa się listwy antyprzepięciowej. Jej zadaniem jest ochrona sprzętu przed nagłymi skokami napięcia. Mają one miejsce na przykład podczas burzy.

Listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi

To najczęstszy wybór wśród konsumentów. Zdaje się, że jest on również najrozsądniejszy. Tego typu listwy cechują się bardzo szybkim czasem reakcji. W razie niespodziewanego skoku napięcia momentalnie odłączają źródło zasilania, chroniąc tym samym nasz sprzęt. Szybki czas reakcji diod transilowych minimalizuje ryzyko uszkodzenia wyposażenia domowego.

Inne rodzaje listew antyprzepięciowych

Istnieją także inne rodzaje listew antyprzepięciowych, które możemy nabyć. Różnią się one jednak czasem reakcji oraz innymi cennymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę.

Listwa antyprzepięciowa filtrująca

To najtańsza propozycja w sklepach. Niska cena nie wzięła się jednak znikąd. W zasadzie bardziej adekwatna byłaby nazwa “przedłużacz z dodatkowymi bezpiecznikami”. W przypadku nagłego skoku napięcia zapewnia jedynie znikomy stopień ochrony. Źródło zasilania jest odcinane dopiero w przypadku awarii urządzenia.

Listwa zasilająca z bezpiecznikami topikowymi

Ten typ listew to rozwiązanie pośrednie. Gwarantuje jedynie podstawowy stopień ochrony. W przypadku skoku napięcia, listwy ulegają stopieniu, co w konsekwencji odzwierciedla się w odcięciu źródła zasilania.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze listwy?

Czas reakcji to niezaprzeczalnie najważniejszy parametr. Warto jednak zwrócić uwagę także na długość przewodu, zabezpieczenie przed dziećmi, ilość oraz typ gniazd, maksymalne obciążenie oraz absorpcję energii.

Listwa antyprzepięciowa to na pierwszy rzut oka mało wymagający zakup. Z drugiej strony warto zdecydować się na lepszy jakościowo model, aby mieć pewność bezpieczeństwa oraz ochrony domowych sprzętów.