Nowinki techniczne ze świata

Nowinki techniczne ze świata

2021-01-12

Nie podlega wątpliwości, że żyjemy w dobie największego rozwoju nauki w różnych dziedzinach. Niemal z dnia na dzień obserwujemy znaczne postępy, które nie tylko mają wpływ na nasze obecne życie, ale także z pewnością zaowocują w przyszłości. Oto najciekawsze nowinki techniczne ze świata!

Robot do testów na koronawirusa

Faktem jest, że to właśnie personel medyczny jest najbardziej narażony na zakażenie. Z drugiej zaś strony, to oni najbardziej przyczyniają się do walki z pandemią. Z tego powodu singapurscy naukowcy postanowili ich chronić! Uczeni stworzyli robota, który samodzielnie przeprowadza test na koronawirusa na pacjentach. W ten sposób, w ramach testów, pobrano wymaz już od 50 osób, jednak nie wiadomo, kiedy robot będzie powszechnie wykorzystywany. Docelowo ma znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie testuje się najwięcej osób, tj. lotniska, hotele i tym podobne.

Rozwój bezprzewodowego ładowania

Technologiczny gigant, marka Apple, pracuje obecnie nad unowocześnieniem bezprzewodowego ładowania. Przyszły model MacBook Air ma mieć aż 3 strefy, które będą w stanie naładować iPhone’a lub Apple Watch bez konieczności podłączania do źródła prądu. Ogólnodostępny patent sugeruje, że marka pracuje nad tym rozwiązaniem od 2016 roku, więc zdaje się, że jest w zasięgu ręki.

Chińska taksówka bez kierowcy

Funkcja autopilota w samochodzie, która rozsławiła Teslę, już chyba nikogo nie dziwi. Zaskakujące jest jednak wykorzystanie tej funkcji do usług przewozowych. Chińska firma AutoX wypuściła pierwsze autonomiczne pojazdy do testów w mieście Shenzhen. Opublikowano już krótki materiał reklamowo-informacyjny, w którym pasażerowie wsiadają do pojazdu. Robo-taksówki nie są jeszcze ogólnodostępne, jednak wiele wskazuje na to, że lada moment każdy będzie mógł z nich korzystać.

Xiaomi kontra intruz

Popularna marka Xiaomi wypuściła na rynek nowoczesny czujnik, którego zadaniem jest wykrywanie intruzów. Mowa tu nie tylko o ludziach, ale także zwierzętach, szczególnie gryzoniach. Sprzęt o polu widzenia 130 stopni odczytuje ruch nawet z odległości 7 metrów. W przypadku pojawienia się intruza wysyła powiadomienie na telefon właściciela obiektu. Zachęcająca wydaje się być w szczególności cena, bowiem w przeliczeniu na złotówki zapłacimy za niego jedynie około 33 złotych!

Nauka pnie się w górę i z każdym dniem możemy obserwować jej rozwój. To, co wydawało się przełomowe rok temu, dziś jest już niemal normalnością. Dawne filmy science-fiction praktycznie odwzorowują obecne czasy. Jakie wynalazki i udogodnienia czekają nas w przyszłości?