Pochłaniacz wilgoci do domu

Pochłaniacz wilgoci do domu

2021-01-12

Nadmierna wilgoć w domu z pozoru wydaje się być błahostką. Nic bardziej mylnego! To uciążliwy problem, który po pewnym czasie może okazać się brzemienny w skutkach. Jak temu zaradzić?

Nadmiar wilgoci w domu i płynące z niego zagrożenia

Zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniu może znacznie pogorszyć komfort życia. Przy zaawansowanym stadium, na ścianach pojawia się grzyb oraz pleśń, których niezwykle ciężko się pozbyć. Te z kolei mogą prowadzić do rozwoju lub pogorszenia alergii, chorób układu oddechowego i tym podobnych schorzeń. Oprócz tego, nadmiar wilgoci w domu może powodować rozwój różnego rodzaju drobnoustrojów. Należy pamiętać, że mokre przestrzenie to świetna pożywka dla wirusów oraz bakterii.

Pochłaniacz wilgoci, osuszacz powietrza… co wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele sprzętów, które mają za zadanie zwalczać nadmiar wilgoci w domu. Najpopularniejsze z nich to pochłaniacz wilgoci oraz osuszacz powietrza. Co wybrać?

Pochłaniacz wilgoci

Tego typu gadżety występują w formie torebek, saszetek, granulatów lub pojemników. Są one niewielkich gabarytów, dlatego dobrze sprawdzą się w małych miejscach, jak na przykład w lodówkach czy szafach. Należy pamiętać, że działają one jedynie miejscowo. Umieszczenie pochłaniacza wilgoci w pomieszczeniu nie spowoduje, że poradzi on sobie z nadmiarem wilgoci w całym mieszkaniu. Ich niezaprzeczalną zaletą jest naturalnie cena, która waha się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych.

Istnieją jednak bardziej zaawansowane pochłaniacze wilgoci, które w zasadzie niewiele mają wspólnego ze swoimi tradycyjnymi odpowiednikami. Przystępne cenowo sprzęty działają do 20 metrów kwadratowych powierzchni.

Osuszacz powietrza

Są one o wiele bardziej zaawansowane od poprzedniej propozycji. Te w zasadzie posiadają dodatkowe funkcje, jak na przykład zapobieganie grzybom oraz pleśni. Największą zaletą osuszaczy powietrza jest fakt, że działają na większe powierzchnie. Jeden egzemplarz jest w stanie objąć do 80 metrów kwadratowych. Nie zostaje to jednak bez wpływu na cenę tego typu sprzętu.

Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza?

Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od osobistych preferencji oraz budżetu. Zdaje się, że najdogodniejszą opcją będzie pochłaniacz wilgoci. Osuszacz powietrza może wywołać przeciwny efekt, czyli nadmiernie osuszyć pomieszczenie, co odbija się na zdrowiu oraz samopoczuciu domowników. Jest to jednak tańsze rozwiązanie.

Nadmierna wilgoć w domu to problem, którego nie należy bagatelizować. Może on nieść za sobą różnorodne konsekwencje zdrowotne.